7.CIRKULACE TUV

Je pravdou, že je to spíše problematika komerčních budov, nebo bytových domů s centrálním zásobníkem TUV. S obdobným rozvodem se ale můžeme setkat v rodinném domě, kde vzdálenost zásobníku TUV je třeba od kuchyňského dřezu příliš veliká.

Z tohoto důvodu je pak nainstalována cirkulační soustava potrubí, která pomocí speciálního čerpadla neustále prohání teplou vodu až k místu odběru, tak aby byla teplá voda k mání ihned po otevření baterie (bez tzv. odtáčení studené vody v potrubí). Takže jde o jednoduchou technickou pomůcku zajišťující komfort TUV, ale může to být taky pěkný žrout peněz!

Pokud bude totiž tato voda v trubkách cirkulovat trvale, a to i v době kdy není třeba vůbec nikdo doma, je uvolněné teplo cirkulačním potrubím neustále dohříváno plynovým kotlem do zásobníku TUV. Pokud nedojde k časovému omezení chodu cirkulačního čerpadla (např. časové hodiny), pak ztráty mohou představovat až 15% roční spotřeby plynu.

Dnešní nové kotle mají většinou software umožňující řízení cirkulačního čerpadla, a proto je namístě odborné seřízení dle požadavku zákazníka. V případě starších instalací doporučujeme cirkulační čerpadlo doplnit dodatečnými časovými hodinami. Jde o investici, která má návratnost již v prvním roce instalace.

Máte cirkulaci TUV a nevíte, jestli netopíte “pánubohu do oken“?

Neváhejte a zavolejte k nám na tel. 605 184 769 (Hampl) nebo 604 566 638 (Vejvoda) rádi vám poradíme.

Mohlo by se vám líbit...