4.PROSTOROVÁ A EKVITERMNÍ REGULACE

Dlouholeté studie předních výrobců plynových kotlů říkají: „každý 1°C nad běžnou pokojovou teplotu (20°C) znamená v průměru 5% energie navíc“. Co tím chtěl autor říct, si ukážeme na příkladu.

Příklad: v řadovém domku jsou dvě úplně stejné bytové jednotky, v obou je osazen stejný kotel, ale jeden kotel udržuje teplotu pouze pomocí kotlového termostatu, takže neustále dochází k překmitu teploty v prostoru na 23°C a více místo 20°C, které by uživatelům stačily. V druhé bytové jednotce je osazen prostorový digitální termostat v obývacím pokoji (tzv. referenční místnost) a je na něm nastaveno přes den 20°C (a přes noc dokonce 19°C, pro náš příklad nebudeme uvažovat). Tedˇ trochu matematiky 23°C – 20°C = 3°C x 5% = 15% energie (při roční spotřebě cca 20 000Kč za plyn v dané bytové jednotce je pak úspora 3000 Kč).

Ekvitermní regulace (jedná se o regulaci,  která upravuje teplotu otopné vody na základě venkovní teploty – čím víc venku mrzne, tím teplejší otopná voda je připravovaná a opačně) je řídícím prvkem, který pomáhá především  k maximálnímu využití vyšší účinnosti kondenzačních kotlů. A je samozřejmě nepostradatelným pomocníkem při regulaci podlahového vytápění a vytápění víceúčelových komerčních budov.

Problematika regulací je samozřejmě velice rozsáhlé, ale hlavně individuální téma. Doporučujeme vše konzultovat s autorizovanými servisy výrobců kotlů. Jedině tak získáte maximální efekt.

Seznam výrobců kotlů, kterých je Chlumecké servisní centrum zástupcem a provádí instalace a seřízení regulace: BAXI, BUDERUS, DE-DIETRICH, DAKON, DESTILA, ENBRA,  HERMANN, CHAFFOTEAUX, IMMERGAS, JOHN WOOD, JUNKERS, KARMA, MORATOP, PROTHERM, QUANTUM, THERM, VAILLANT, VIADRUS.

Úspora při dodatečném doplnění plynových kotlů vhodným prostorovým termostatem je až 30%, což není rozhodně zanedbatelné!

Kde koupit regulátory ke starším kotlům najdete v rubrice KAM PRO KOTEL

Mohlo by se vám líbit...