5.TERMOHLAVICE

Jsou v podstatě problematikou navazující na princip prostorového termostatu. Termohlavice je ventil, který při osazení na topné těleso (radiátor) pomáhá doregulovat prostorovou teplotu v místnostech, kde je potřeba tepla menší než v referenční místnosti (referenční místnost je místností, kde je největší požadavek na komfort prostorové teploty a je zde většinou osazen prostorový termostat, čímž pomáhá samozřejmě zase šetřit náklady na plyn).

Termohlavice mohou být elektronické s vlastním týdenním programem a dokonce se zpětnou vazbou na kotel. Elektronické termohlavice (např. bezdrátové) lze využít k řízení teplot místností například dvougeneračního domu, kde jsou jiné požadavky na teploty v místnostech a třeba i v podlaží. Tyto hlavice si nezávisle na sobě sami spouští kotel dle potřeby.

Příklad: v ložnici většinou postačí teplota okolo 19°C, v chodbách, schodištích a v technických místnostech postačí dokonce okolo 15°C, atd. Tohoto stavu bez problému dosáhneme osazením termohlavic a jejich nastavením na požadovanou teplotu, a to za cenu komfortní prostorové teploty 21°C v referenční místnosti (kterou zde hlídá prostorový termostat).

!!! Termohlavice nesmí být osazeny na všech radiátorech otopné soustavy najednou. Hrozí poškození plynového kotle a špatná funkce prostorového termostatu!!!

U běžných rodinných domků je úspora energie po osazení termohlavic cca 5-10%.

Kdo vám hlavice odborně namontuje, najdete v rubrice INSTALACE SPOTŘEBIČŮ. Kde termohlavice koupíte, najdete v rubrice KAM PRO KOTEL.

Mohlo by se vám líbit...