10.TROCHA KALKULACE NA ZÁVĚR

Zkusme si vše shrnout na jednom příkladě, ať máme nad čím přemýšlet.

Příklad:  

Na jedné straně máme starý neudržovaný kotel s nižší účinností bez prostorové regulace a termohlavic na radiátorech, cirkulace TUV není nijak kontrolována a vůbec se nestaráme od koho a za kolik máme plyn.

Na straně druhé máme pravidelně servisovaný kondenzační plynový kotel ekvitermě řízený s prostorovou regulací, velkoplošné radiátory s termohlavicemi, cirkulace TUV časově řízená a našli jsme si dodavatele, který je schopen dodávat plyn levněji.

Kdo si prošel všechny body, jak ušetřit nemusí ani počítat a je mu jasné, že úspora je v tomto extrémním případě cca 50%. Vezmeme-li v potaz cenu nového kondenzačního kotle včetně instalace, je návratnost takové investice v běžném rodinném domku někde mezi 4. a 5. rokem provozu. Poté je již na každém, co učiní s úsporami, které nejsou nikterak malé. 

Na to, že skutečně jsou ještě v dnešní době kotle popisované (v příkladu: na straně jedné), jde vskutku o problematiku na zamyšlení. Našli jste se v nějakém popisovaném bodě jak ušetřit a nejste si jisti, že efektivita nákladů oproti úspoře je pro vás zajímavá? Pak, než se do něčeho pustíte, se zkuste poradit s vaší odbornou servisní nebo topenářskou firmou.

Hodně úspěchů při hledání energetických rezerv ve vaší domácnosti vám přejí za

Chlumecké autorizované servisní centrum Pavel Hampl a Miroslav Vejvoda

Mohlo by se vám líbit...