1.VHODNÁ VOLBA KOTLE A JEHO KOUPĚ

Především vhodnou koupí kotle můžete snížit náklady na spotřebu plynu a prodloužit bezporuchovou funkčnost kotle. Vycházejme z předpokladu, že kotel vybíráme na základě zpracované projektové dokumentace v případě nové instalace, nebo konzultace s odbornou montážní firmou při výměně kotle starého.

Koupě kotle jen podle ceny nebo značky je sázkou do loterie!

Je dobré vědět, že v současné době se na trhu můžeme setkat v podstatě se dvěma principy spalování zemního plynu v kotlích pro domácnost.
Jsou to:

kotle tzv. klasické konstrukce, které se dále dělí na komínové provedení („B“) a turbo provedení ( „C“,turba mají menší nároky na umístění v domácnosti a jsou bezpečnější než komínové kotle). Účinnost těchto kotlů se pohybuje řádově 84% (staršího data výroby) – 94% (vyráběné do současnosti). Pozn. Na základě nařízení č.813/2013 od 26. září 2015 se tyto kotle v domácnostech  nesmí nově již instalovat.  

 

kotle tzv. kondenzační (v provedení „ C“) – jejich účinnost je 96% (např. při radiátorové soustavě s teplotním spádem 80/60) – 108% (při otopné soustavě s teplotním spádem 50/30 např. podlahové topení, nebo velkoplošné radiátory).

Takže již tady vidíme rapidní rozdíl, kde lze ušetřit. Nicméně nutno dodat, že kotle kondenzační doprovází vyšší pořizovací cena. Například umístění kondenzačního kotle jako zdroj klimatizační jednotky, která trvale vyžaduje výstupní teplotu kotle 80-90°C není zrovna vhodné řešení úspory, oproti tomu kondenzační kotel sloužící k přípravě otopné vody výhradně do podlahového topení 50/30 je jistotou úspory. Kotle klasické konstrukce jsou sice levnější a za určitých podmínek nemají o tolik nižší účinnost než kotle kondenzační, ale jejich využití třeba na zmiňované nízkoteplotní systémy není zrovna nejvhodnějším řešením a také např. modulační rozsah je oproti kondenzační technice menší (špatné využití do malých bytů s požadavkem na průtočnou přípravu TUV (teplá užitková voda). Kritérií pro výběr kotle jsou další desítky a opravdu nejjednodušším a nejefektivnějším řešením je vše konzultovat s odborníky (montážní firmy, servisní firmy, projektanti…)

Kde kotel koupit? Pokud máte jasno, o který kotel půjde ve vašem případě, pak určitě dojde ke koupi tam, kde nám poskytnou celkově nejlepší cenu (kotel, montáž, všechny potřebné revize, uvedení do provozu, záruky…). Jedno varování ale přece jen!

Pokud už se domluvíte s instalační firmou, že si kotel zakoupíte sami, vyvarujte se neověřených internetových prodejců s podezřele nízkými cenami! Proč? Mohli byste totiž lehce koupit kotel určený pro jinou zemi a na jiný druh plynu nebo dokonce falzifikát. Takovéto kotle vám potom nikdo neuvede oficiálně do provozu a v případě potřeby „záruční“ opravy vám výrobce ani servis nevyhoví. Dalším problémem v případě falzifikátu je bezpečnost provozu. Existuje jen jedna rada jak se vyvarovat špatné koupi, a to „nekupovat zajíce v pytli“ a vsadit na lokální prodejce a montážní firmy prověřené roky praxe. Seznam prověřených firem v lokalitě, kde působí naše Chlumecké servisní centrum, najdete na našich stránkách v rubrice KAM PRO KOTEL a INSTALACE SPOTŘEBIČE

Mohlo by se vám líbit...